Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
2024. November 13.
Szakmai és kordinációs feladatok az MMSZ előtt
Az MMSZ elnöksége októberi ülésén az idén még megrendezésre kerülő rendezvények szervezésével kapcsolatos feladatokat vette sorra, illetve értékelték az elmúlt időszak eseményeinek eredményeit.
Az MMSZ hagyományos rendezvényeinek sorában megkülönböztetett helyen áll az Ember alkotta anyag – a XXI. század anyaga című konferencia, amelyet idén tizenegyedik alkalommal rendez meg a Szövetség – elsősorban a szakma iránt érdeklődő középiskolai diákoknak a szakma megismertetésére, a szakirányú egyetemi képzés népszerűsítésére. A szervezők beszámoltak munkájuk jelenlegi állásáról, így a költségvetés alakulásáról, illetve arról, hogy a MOL az új helyszín biztosításával és a kedvezményes bérleti díjjal támogatja az idei rendezvényt. Mint ismeretes, a Magyar Tudományos Akadémia dísztermének felújítása jelenleg is zajlik, így ebben az évben a MOL Campus lesz a konferencia helyszíne. Dr. Toldy Andrea alelnök pedig arról számolt be, hogy a jelenlegi konferencia fő témája a műanyag újrahasznosítás lesz, a felkért előadók pedig prof. Dr. Czigány Tibor, a BME Polimertechnika Tanszékének egyetemi tanára, Haidu Katalin, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. Műanyag és Gumiabroncs Anyagáram igazgatója, valamint Dr. Dobrovszky Károly, a Veolia Water Hungary Kft. vezető termékfejlesztő mérnöke. A szervezők panelbeszélgetést is terveztek A műanyagok két arca: kihívás és lehetőség címmel a MOL és az MMSZ képviselőivel.
A soron következő MMSZ kapcsolatépítő rendezvényen november 8-án a vendéglátó az OBO Bettermann Hungary Kft. lesz. A hagyományos üzemlátogatás mellett most is lesz szakmai előadás, majd állófogadás, ahol a résztvevők hasznos tárgyalásokat folytathatnak egymással. A rendezvényre a meghívókat az MMSZ iroda küldi ki a tagoknak és partnervállalatoknak, a részvétel regisztrációhoz kötött.
Újabb előrelépés történt a nemzeti stand szervezésében a K 2025 szakkiállításon való részvételre. Az MMSZ 65 négyzetméteres kiállítói területet kötött le Düsseldorfban a jövő évi műanyagipari vásárban, amelyre a korábbi évek szokásaitól eltérően nemcsak kiállítóként lehet jelentkezni, hanem – napokra beosztva, minimum 10 négyzetméter lefoglalásával – tárgyalási terület is bérelhető. A részleteket mind a www.huplast.hu, mind a www.polimerek.hu honlapján megtalálják, ott lehet jelentkezni is.
Szeptember utolsó hetében hetedik alkalommal rendezte meg a myCEPPI a Central European Plastics Meeting-et, amely az évek során a közép-európai műanyagipari szakemberek legfontosabb találkozópontjává vált. A szervezők nevében Bűdy László, a myCEPPI ügyvezetője, az MMSZ elnökségének tagja értékelte a rendezvényt és tárta az elnökség elé a következő év terveit, az MMSZ számára a részvételben rejlő lehetőségeket. Elmondta: huszonöt országból, közel 400 szervezettől 596 résztvevő látogatott el a rendezvényre. A nagy érdeklődés miatt egyértelművé vált számukra, hogy tovább bővítik a találkozót, ami jelenti azt is, hogy jövőre teljes három napig tart; hogy a gépipar nagyobb alapterületen szélesebb körben mutatkozhat be; hogy hangsúlyt kap a beszállítói fórum; továbbá az egyetemek, kutatói intézetek bevonzásával növelik a komplexitást, így a kutatás-fejlesztés is kiemelt területté válik. Nyitnak a környező országok kutatási területei irányába is, azt látja, hogy sok tapasztalat és tudás van ezen a területen Közép-Kelet-Európában, igyekeznek nyilvánosságra hozni ezeket is. Az elnökség megállapította, hogy a myCEPPI rendezvénye megmozgatta a műanyagipari piacot, ami nem csak egy kiállítás, hanem komplett szolgáltatás, jövőt ad a műanyagipar számára.
Javasolta Bűdy László az EuPC-ben való részvételt is az elnökségnek, amely a műanyag-feldolgozók professzionális képviselő testülete Európában, tevékenysége a műanyag-feldolgozó ipar valamennyi ágazatát felöleli, beleértve az újrahasznosítást is. Ez a csatlakozás biztosíthatja az MMSZ számára, hogy nemzetközi szinten tud a szakmát érintő döntési folyamatokban részt venni, és ennek a csatlakozásnak a véglegesítése történhetne meg a jövő évi találkozón. Az előkészítő tárgyalások megkezdésével az elnökség Bűdy Lászlót bízta meg.
Harminc év után először ült le egy asztalhoz a Magyarországon fröccsöntő gép értékesítéssel foglalkozó nyolc legnagyobb cég, amelynek eredményeként megalakult az MMSZ ernyője alatt működő Gépipari Munkacsoport. Bocskor Imre, az MMSZ elnöke, a Wittmann Hungaria Kft. ügyvezetője számolt be eddigi megállapodásaikról. Eszerint negyedéves adatrögzítést végeznek a cégek, egyelőre két kategóriában – hidraulikus és elektromos gépek -, folyamatosan tervezve a bővítés lehetőségét. Az ülésen az elnökség azt tekintette át, hogyan lehet a biztonságos adatkezelést garantálni az MMSZ részéről, átültetve a két éve adatgyűjtésre kifejlesztett online alkalmazást. Az MMSZ éves műanyagipari helyzetelemzésére kialakított rendszere az eredmények közlésekor mindig csak összesített adatokat tesz közzé, a szolgáltatott egyedi adatok nem kerülnek nyilvánosságra.
Szakmai kérdés is napirendre került az MMSZ októberi ülésén. A stabilizátorok a reciklátumok minőségjavítása érdekében témafelelősei, Dr. Tátraaljai Dóra, a BME FKAT Műanyag és Gumiipari Laboratóriumának vezetője és Dr. Demjén Zoltán, a BASF HUNGÁRIA Kft. nyugalmazott értékesítési igazgatója, az MMSZ alelnöke, akinek felelősségi köre a körforgásos gazdaság, másodnyersanyagok, voltak. A szakemberek egyértelmű választ adtak arra a kérdésre, hogy a stabilizátorok használata növeli a regranulátumok minőségét, míg Kocsánné Olasz Andrea, aki évtizedek óta foglalkozik a műanyagok újrahasznosításával részletesen vázolta konkrét példák bemutatásával, hogy anyagi megtérülés elmaradása miatt miért nem működik ez a gyakorlatban. Holló László alelnök még azzal egészítette ki a problémafelvetést, hogy meglátása szerint ez nem technológiai, sokkal inkább üzleti kérdés, az MMSZ-nek a feladata egy gazdasági, pénzügyi stratégiai modell kialakítása, amellyel lobbi helyzetet tud kezelni.
Az elnökség ezt követően arra kereste a választ, hogy mi lehet a szerepe abban az érdekvédelmi szervezetnek, hogy a témát felkarolja. A két témafelelős mellett Kocsánné Olasz Andreát, Bűdy Lászlót és Holló Lászlót, valamint Dr. Kucsma Jánost, a felügyelő bizottság elnökét bízták meg azzal, hogy dolgozzák ki, milyen szakmai összefogásra van szükség ez ügyben. A közös munka ezen a területen is folytatódik.