Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
2020. május 21.
Az MMSZ ágazati gazdaságvédelmi és kárenyhítő csomagjavaslatából eddig hét pont részben vagy egészben már megvalósult
A kirobbanó vírusválságot követően a kormány rövid időn belül – március közepén és április elején – két gazdaságvédelmi akciótervet hozott nyilvánosságra, amelyhez várta az iparágak javaslatait is. A Magyar Műanyagipari Szövetség Pénzügyminisztériumba eljutatott javaslatai közül az első két ütemben hét már megvalósult részben vagy egészben. Az MMSZ elnökségének tagjai javaslataik kidolgozásánál szem előtt tartották a munkaadók, a munkavállalók és az állam közös, de különböző mértékű felelősségvállalását is.
Az MMSZ egységes támogatást javasolt iparági szinten a cégekre vonatkozóan, függetlenül attól, hogy leállítják kapacitásaikat, vagy részben működtetik azokat, annak érdekében, hogy a piaci kapcsolatrendszerük és a cégek gyártóképessége a legkisebb károkat szenvedje el. Javaslatcsomagjukban kiemelik: komoly jelentősége van annak, hogy a vállalatok dolgozzanak jövőbeni projektjeiken, amelyek a közép- és hosszútávú piaci esélyeiket jelenthetik. A vállalkozások fizetőképességének fenntartása és a lehető legtöbb munkahely megőrzése érdekében a következő általános intézkedéseket javasolták:
A termelés minél nagyobb mértékű fenntartása
- A vállalkozások adó- és járulékterheinek csökkentése/eltörlése, annak függvényében, hogy az adott cégnél a termelés milyen mértékben tartható fenn.
- Távolléti díj fizetése az állam által a munkavállalónak (a munkáltatón keresztül) és az ezek után járó járulékok elengedése a munkáltatók részére.
- A betegszabadság költségeinek állam által történő átvállalása.
- A kis- és középvállalkozások védelme érdekében javasoljuk a Kisvállalati Adó (KIVA) adóalapnál a válság időszakára a tb járulékalapot képező jövedelem mentesüljön a KIVA adó megfizetése, illetve az adóelőleg fizetési kötelezettség alól második negyedévétől.
- Az Önkormányzatok hozzájárulása is fontos a gazdasági válsághelyzet enyhítése érdekében, ezért javasoljuk az önkormányzati adók fizetésének elengedését évben, kiemelten a telek-, illetve építményadókat.
A piacok megtartása, versenyképesség szinten tartása
- A vissza nem térítendő pályázati forrásokhoz kapcsolódóan javasoljuk, hogy évre, illetve az azt követő évekre a gazdasági helyzet függvényében mentesüljenek az árbevétel- és létszámvállalással kapcsolatos kötelezettségek teljesítése alól.
- Válságenyhítési hitelkeret életre hívása, a folyósítás feltételeinek kidolgozása.
Költségvetésre nem ható javaslatok
- Az esetleges mozgáskorlátozással kapcsolatos intézkedések és a munkába járás feltételeinek összehangolása.
- Az éves munkaidő keret éven túli meghosszabbítása rendelettel szabál